Jak być efektywnym pracując z domu?

Opublikowano: 2018-09-03 10:06:07

Zdalnie pracuje obecnie bardzo wiele osób związanych z tworzeniem stron internetowych, marketingiem, dziennikarstwem. Praca zdalna przynosi mnóstwo korzyści zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Ci pierwsi mogą swobodniej zarządzać własnym czasem, często stają się też bardziej kreatywni. Ci drudzy ograniczają koszty związane np. z utrzymaniem biura, a ponadto mogą zatrudniać osoby mieszkające daleko, z którymi w innej sytuacji nie mieliby możliwości współpracy.

Praca z domu jest też jednak bardzo wymagająca. Przy braku odpowiedniej samodyscypliny wydajność pracownika może być zbyt mała - rozpraszają go codzienne obowiązki domowe, nie ma stałej stymulacji ze strony innych pracowników czy przełożonego. Aby nadrobić zaległości, programista, copywriter czy grafik często siedzi przy komputerze do późnego wieczora. Siłą rzeczy może pojawić się zmęczenie i znudzenie, a satysfakcja z wykonywanej pracy zaczyna spadać.

Są jednak sposoby na to, aby temu zapobiec. Wystarczy wypracować sobie kilka nawyków, aby z pracy zdalnej wyciągnąć wszystkie jej zalety, eliminując wady i podnosząc swoją wydajność. Niezależnie od tego, czy tworzysz strony internetowe, czy przygotowujesz grafiki lub piszesz teksty, czy też zajmujesz się czymś zupełnie niezwiązanym z IT – jeśli pracujesz w domu, poniższe porady mogą się dla Ciebie okazać bardzo cenne.

Praca zdalna – jak być wydajnym i zadowolonym z siebie?

Praca zdalna

Co robić, aby wydajnie pracować z domu?

  1. Oddziel pracę od życia prywatnego. Najlepiej jest mieć w mieszkaniu wydzielony pokój przeznaczony wyłącznie do pracy. Inaczej praca i prywatność zaczynają za mocno się przenikać: nawet kiedy chce się już odpocząć, myśli wciąż biegają wokół obowiązków zawodowych. I w drugą stronę – zamiast pracować, wstawia się pranie, sprząta pokój dzieci lub wyprowadza psa. A dzień pracy rozciąga się przez to do samego wieczora...

  2. Zadbaj o odpowiednie warunki. Dobre światło, dostęp świeżego powietrza oraz wygodne biurko i krzesło to podstawa. Praca w łóżku z laptopem na kolanach może się wydawać atrakcyjna z punktu widzenia kogoś, kto spędza całe dnie w biurze, jednak po jakimś czasie odbija się to zarówno na samopoczuciu, jak i zdrowiu fizycznym (bóle kolan, kręgosłupa, nadgarstków). Pamiętaj też, aby pić wodę (nie samą kawą żyje człowiek) i zdrowo się odżywiać.

  3. Wyznacz sobie cele do zrealizowania. Codziennie wypisuj rzeczy, które masz zrobienia. Oszacuj, ile czasu może Ci to zająć i postaraj się zrealizować cały plan do końca dnia. To pozwoli Ci skupić się na zadaniach i zmotywuje Cię do powrotu do pracy zawsze, gdy pojawią się jakieś rozpraszacze.

  4. Nie przerywaj pracy, jeżeli nie musisz. Unikaj zaglądania do lodówki co pół godziny, przeglądania mediów społecznościowych, prywatnych rozmów przez telefon. Oczywiście, wyznacz sobie porę przerwy obiadowej, a poza tym wstawaj co jakiś czas od komputera, aby się rozciągnąć, napić wody, zrobić dolewkę kawy. Ale jeśli przerwa jest zbędna, po prostu jej nie rób. Sam się przekonasz, jak dużo czasu zaoszczędzisz w ten sposób.

  5. Wychodź z domu. To bardzo ważne, aby home office nie stał się Twoją jedyną przestrzenią życiową. Kontakt z ludźmi potrzebny jest każdemu. Na pewno kojarzysz żart o gołębiu Bartku? (Nie kojarzysz? Oto on: Etapy pracowania z domu: 1. Jeeej, pracuję z domu, jak super! 2. Ech, fajnie by było z kimś pogadać... 3. Mam nadzieję, że gołąb Bartek odwiedzi dziś znowu mój parapet...) Dlatego w weekend spotkaj się ze znajomymi, wyjdź do kina, odwiedź rodzinę. Nie zapominaj też o aktywności fizycznej – spaceruj, jeździj na rowerze, zapisz się na siłownię, taniec, jogę. To pozwoli Ci się oderwać myślami od pracy, nadrobić kontakty towarzyskie i utrzymać ciało i umysł w dobrej kondycji.

Samodyscyplina i dobra organizacja to podstawowe cechy, które warto sobie wypracować. Przełoży się to zarówno na lepszą efektywność w pracy, jak i na ogólne samopoczucie i zadowolenie z samego siebie.